banner113

Akhisar'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yılı Kutlandı

6 Eylül 1922 yılında gerçekleşen Akhisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yıl kutlama etkinlikleri Milli Egemenlik Meydanında yapıldı.

Akhisar'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yılı Kutlandı

Çelenklerin sunumu, Akhisar Belediyesi Bando ekibi eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Akhisar Şehit Serdar Kandemir İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Büşra İnke (Bu Vatan Kimin), Abdurrahman Taha Altınoluk (Bu Bayrak) isimli şiirinin ardından Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

Belediye Başkanı Salih Hızlı yaptığı konuşmada, “Bu gün 6 Eylül 2017 Çarşamba Akhisar’ımızın Düşman İşgalinden kurtuluşunun 96’nci yıl dönümünde hepinizi en içten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Birinci dünya savaşından sonra sözde galipler, savaşın mağdurlarını hadsiz ve hudutsuzca paylaşmayı ve yağmalamayı kendine hak görmeye başlamışlardı. Böylece ülkemizi işgal edip kaynakları sömürebileceklerini düşünüyorlardı. Ancak karşılarında dimdik duran bu topraklarda bin yıldır hüküm süren çağ açıp çağ kapatan, Anadolu ilim ve irfanından beslenen Türk milletini ve onun asaletini hesaba katmayı unutmuşlardı. Halkımız her ne kadar yorgun ve güçsüz düşse de istiklali ve istikbali için amansız bir direnişe çoktan başlamıştı. Akhisar’ımızda da önde gelen şahsiyetler büyük tehlikeyi görüp, Ege bölgesinin ilk kuvayi milliye teşkilatlarından bir olan redd-i işgal cemiyetini kurarak mücadelenin en ön saflarında yer aldılar. Kurulan redd-i işgal cemiyetinin kahramanlıkları sayesinde düşman yerinde tutulmuş ve büyük kayıplar verdirilmiştir. Böylece düzenli orduların kurulması sağlanmıştır.

26 Ağustos 1922 günü büyük önder Gazi Mustafa Kemal Paşa büyük taarruzu başlattı ve 30 Ağustos'ta meydan savaşını kazanarak yunan ordusunun batıya doğru son hızla kaçışını sağlamıştır. Bunu takiben 6 Eylül 1922 günü Akhisarlı gençler su deliği mevkiine giderek Bakırlı Saçlı Efe’yi karşılamışlar ve beraber Akhisar'ın istasyon caddesinden dolu dizgin şehre girerek, Akhisar hükümet binasına Türk bayrağını bir daha inmemek üzere çekip, Akhisar'ımızın kurtuluşunu ilan etmişlerdir. Ve bu günde Aziz Türk Milleti olarak bizler; 96 yıl önce ve 96 yıl boyunca olduğu gibi Medeniyetimize ait değerlerimizi ihya etmek aslına sadakat ile asrın idrakine söyletmek ve kalbi sökülmüş bu çağı tekrar kurmak için; kadınıyla, kızanıyla genciyle, yaşlısıyla her türlü mücadeleyi veriyoruz. Bu ruh ile 15 Temmuz hain fetö kalkışmasına karşı koyduk ve bundan sonrada şekli nasıl olursa olsun ister ekonomik ister kültürel her türlü saldırıya birbirimizin kardeş olduğunu unutmadan milletçe birlikte karşı koyacağız. Ve biliyoruz her zaman olduğu gibi gün birlik günü daha çok çalışma günüdür.  Ve yine çok iyi biliyoruz ki; milletimiz ve ülkemiz insanlığın kilit taşı ve son kalesidir. Vatanımızı canımızdan aziz bilip korumaya devam edeceğiz. Bu duygularla; Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz. Kurtuluşu günümüz kutlu olsun.

Daha sonra Akhisar Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösterilerinden sonra program son buldu.

Törene AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir,CHP Manisa milletvekili A. Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar Kaymakam vekili Gölmarmara  Kaymakamı Hüseyin Karameşe, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutan vekili Hava istihkam Üsteğmen Yasin Acur, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Akbulut, mülki amirler, siyasi parti ve sivil toplum temsilcileri, askeri birlikler ve vatandaşlar katıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Veli
Veli - 11 ay Önce

Okulumuzun ismi yanlış yazılmış ŞEHİT SERDAR DENİZER İMAM HATİP ORTAOKULU olarak düzeltirseniz sevinirim.

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber